O zmniejszaniu się liczebności zapylających rośliny owadów mówi się często w kontekście rolnictwa i obszarów wiejskich. Nie oznacza to, że miasta nie mają tu swojej roli do odegrania. Specjalne budki zaczęły w ostatnich latach pojawiać się na ulicach polskich miast i na dachach budynków - to efekt działań, realizowanych w ramach budżetów partycypacyjnych albo inicjatyw dużych firm.

Jedną z nich - “Pszczele hotele” Carrefour Polska, które pojawiły się na dachach należących do tej sieci supermarketów sklepów - objęło swym patronatem Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Centrum realizuje w Polsce misję UN Environment - agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych, odpowiedzialnej za kwestie środowiskowe. Agenda ta pomagała w opracowywaniu raportu na temat skali zagrożeń dla owadów zapylających, odnotowując problemy związane między innymi z upowszechnieniem się bardzo intensywnego stosowania pestycydów. Autorzy raportu - poza redukowaniem ich używania - sugerują tworzenie zróżnicowanych biologicznie, atrakcyjnych dla zapylaczy terenów nie tylko na obszarach wiejskich, ale również w miastach. Oznacza to, że dbałość o zieloną infrastrukturę może pomóc nam również w zachowaniu zapylaczy w dobrej kondycji.

Dowiedź się więcej o "Pszczele hotele"

Dowiedź się więcej z artykułu UN Environment

 

Partner projektu w Polsce
Centrum UNEP/GRID-Warszawa

ProgramGLOBE
Dofinansowanie
Erasmus+
Partnerzy wspierający
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu

II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu

V Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy w Warszawie